Inicjatywa społeczna Stowarzyszenia „Szczęśliwa Dolina” w sprawie przywrócenia ruchu pasażerskiego na linii kolejowej Koronowo – Tuchola

Linia kolejowa Tuchola – Koronowo powstała na początku ubiegłego stulecia. Kilkadziesiąt lat kursowały pociągi pasażerskie przewożąc okolicznych mieszkańców przez najpiękniejsze okolice naszego regionu. Na początku lat 90 ubiegłego wieku ruch pasażerski został zawieszony. Niemniej obecnie uważamy, że jego przywrócenie jest ważnym celem społecznym, ponieważ pomiędzy Tucholą a Koronowem nie ma żadnej szkoły ponadgimnazjalnej. Dajmy szansę abiturientom z gimnazjów w Mąkowarsku, Pruszczu i Gostycynie na tańszy, pewniejszy i bezpieczniejszy dojazd do szkół. Mamy niż demograficzny. Nie utrudniajmy młodzieży dostępu do wiedzy. Oczywiście dorośli również będą mogli dojeżdżać do pracy, załatwić sprawy w urzędach czy na zakupy.
Z uwagi na walory widokowe tego szlaku uważamy, że należy stworzyć i wypromować produkt turystyczny. Przejazd tą trasą to niezapomniane wrażenia.
Trzecia sprawa to ekologia. Mieszkamy w okolicy gdzie mamy dostatek lasów i jezior. Mamy pod dostatkiem czystego powietrza. Pociąg to szansa że przy większym ruchu pasażerskim będziemy mniej zatruwać środowisko naturalne.
Przywrócenie przewozów to również większa szansa na to, by nasze wnuki mogły zobaczyć w dobrej kondycji zabytkowe budynki stacji, imponujące mosty i wiadukty.

Nasza akcja polega na zbieraniu podpisów na listach, które przedłożymy w Urzędzie Marszałkowskim z prośbą o rozważenie możliwości przywrócenia połączeń. Docelowo będziemy również się starać o to by po ponad 100 latach od powstania tej linii Koronowo zostało połączone żelaznym szlakiem z Bydgoszczą. Być może będzie to piękny prezent na 650 lecie Naszego Miasta.

Podpisy poparcia inicjatywy na listach można składać w Koronowie na dworcu PKP (uwaga nie zawsze jest otwarte) lub codziennie w Punkcie Informacji Turystycznej na koronowskim rynku.

Gazeta Pomorska 23.07.2013

PodpisyGP230713

Express Bydgoski, dodatek Koronowo 26.07.2013

PodpisyEX_0001a

I na koniec „Zbliżenia” TVP Bydgoszcz 14.06.2013

 

Dodaj komentarz