Miesięczne archiwum: Czerwiec 2013

Wyniki Konkursu Fotograficznego „Fot-Kol urok (nie)zapomnianego szlaku kolejowego” II edycja

Z przyjemnością informujemy, że po naprawdę wyrównanych zmaganiach zwyciężcami konkursu fotograficznego zostali:

Miejsce I Pani Aleksandra Jędrzejewska

Miejsce II Pan Dariusz Spibida

Miejsce III Pani Anita Skoczylas

Pani Anita Skoczylas także zdobyła Nagrodę Grand Prix za zdjęcie prezentowane poniżej.

Fot-kol II 10

Gratulujemy i zapraszamy na otwarcie wystawy połączoną z wręczeniem nagród które odbędzie się już w najbliższą sobotę 29 czerwca o godzinie 12.30 na stacji kolejowej w Koronowie.

Co do statystyki prace oceniało 7 jurorów lub grup jurorów, przyznając punkty od 10 do 1 za najlepsze zdjęcia. Poziom był wysoki i tylko 3 z 15 uczestników miało poniżej 10 punktów. Na Grand Prix głosowało tylko 13 uczestników przyznając od 3 do 1 punktu. Głosy dostało aż 24 z 60 zdjęć.

 

Inicjatywa społeczna „Szczęśliwej Doliny” w sprawie przywrócenia osobowych przewozów kolejowych między Koronowem a Tucholą.

Linia kolejowa Tuchola–Koronowo powstała na początku ubiegłego stulecia. Kilkadziesiąt lat kursowały pociągi pasażerskie przewożąc okolicznych mieszkańców przez najpiękniejsze okolice naszego regionu. Na początku lat 90 ubiegłego wieku ruch pasażerski został zawieszony. Niemniej obecnie uważamy, że jego przywrócenie jest ważnym celem społecznym, ponieważ pomiędzy Tucholą a Koronowem nie ma żadnej szkoły ponadgimnazjalnej. Dajmy szansę abiturientom z gimnazjów w Mąkowarsku, Pruszczu i Gostycynie na tańszy, pewniejszy i bezpieczniejszy dojazd do szkół. Mamy niż demograficzny. Nie utrudniajmy młodzieży dostępu do wiedzy. Oczywiście dorośli również będą mogli dojeżdżać do pracy, załatwić sprawy w urzędach czy na zakupy.
Z uwagi na walory widokowe tego szlaku uważamy, że należy stworzyć i wypromować produkt turystyczny. Przejazd tą trasą to niezapomniane wrażenia.
Trzecia sprawa to ekologia. Mieszkamy w okolicy gdzie mamy dostatek lasów i jezior. Mamy pod dostatkiem czystego powietrza. Pociąg to szansa że przy większym ruchu pasażerskim będziemy mniej zatruwać środowisko naturalne. Przejazd pociągiem, jest znacznie tańszy niż samochodem osobowym, a nawet autobusem
Przywrócenie przewozów to również większa szansa na to, by nasze wnuki mogły zobaczyć w dobrej kondycji zabytkowe budynki stacji, imponujące mosty i wiadukty.

Nasza akcja polega na zbieraniu podpisów na listach, które przedłożymy w Urzędzie Marszałkowskim z prośbą o rozważenie możliwości przywrócenia połączeń. Docelowo będziemy również się starać o to by po ponad 100 latach od powstania tej linii Koronowo zostało połączone żelaznym szlakiem z Bydgoszczą. Być może będzie to piękny prezent na 650 lecie Naszego Miasta.

Podpisy na liście poparcia można składać codziennie w Punkcie Informacji Turystycznej na koronowskim rynku, w dniach 20-21 lipca podczas Jarmarku Cysterskiego na stoisku promocyjnym naszego stowarzyszenia, oraz 27 lipca podczas Festynu Kolejarskiego ZAPOMNIANA STACJA w Pruszczu Bagienicy, oraz oczywiście w siedzibie stowarzyszenia na dawnym dworcu kolejowym.

Artykuł w Gazecie Pomorskiej z 23.07.2013 roku

PodpisyGP230713

i z dodatku Koronowo do Expressu Bydgoskiego z 26.07.2013 roku

PodpisyEX_0001a

I na koniec „Zbliżenia” TVP Bydgoszcz 14.06.2013

Obchody 645 rocznicy nadania praw miejskich w Koronowie

Już w najbliższy weekend od 14 do 16 czerwca odbędą się w Koronowie uroczystości z okazji 645 rocznicy nadania praw miejskich przez Kazimierza Wielkiego. Organizatorzy zapowiadają moc atrakcji. Szczegóły na plakacie poniżej. Nasze Stowarzyszenie również będzie reprezentowane na tej imprezie. Do zobaczenia w niedzielę na koronowskim rynku.

plakat koronowod